12 pułk ułanów - zawłaszczenie odznaki

/ 38 odpowiedzi / 3 zdjęć
(ks)


W takim razie przepraszam za zły namiar ;-) (2012/11/08 14:41)

ajzeman


Ja Wam powiem w czym najprawdopodobniej rzecz. Z tego co wynika po zagłębieniu się w prawo do rejestracji znaku doszło bezprawnie. Tylko dlaczego do tego doszło? Zobaczacie sobie odznakę 12 PU. Czy jest tam coś napisane? Nic! To znak graficzny. Nie ma tekstu. W związku z tym wzięto to za obrazek, logo. Każde stowarzyszenie może sobie stworzyć swoją odnakę i logo. Każdy może ją zarejestrować. Pod warunkiem, że będzie przez niego stworzona.

Podobna sytuacja miała miejsce gdy ZHP zarejestrowało Krzyż Harcerski jako "Znak towarowy Czuwaj". Wszystko było fajnie do momentu gdy ZHR nie złożyło skarg. Batalia prawna trwała lat kilka. W 2011 roku po wielu odwołaniach Wojewódzki Sąd Administracyjny orzekł o nieprawidłowym zarejestrowaniu Krzyża Harcerskiego jako znaku towarowego albowiem min:

"Niedopuszczalna jest rejestracja znaku towarowego, który jest sprzeczny z obowiązującym prawem lub zasadami współżycia społecznego, przy czym sprzeczność ta dotyczyć ma nie tylko samego znaku (jego treści), lecz także działań zgłaszającego i ich zamierzonego skutku. Zdaniem sądu urząd patentowy zasadnie uznał, że rejestracja zgłoszonego przez ZHP znaku towarowego "Czuwaj", przedstawiającego w istocie jeden z najistotniejszych symboli ruchu harcerskiego - krzyż harcerski, narusza zasady współżycia społecznego - zasadę swobody dostępu organizacji harcerskich do symboli i odznaczeń harcerskich tradycyjnie stosowanych przez te organizacje. ZHP zgłaszając i uzyskując prawa ochronne na sporny znak towarowy "Czuwaj", ograniczył prawa pozostałych organizacji harcerskich. Takie działanie strony skarżącej, niezależnie od deklarowanych przez nią intencji owego zgłoszenia oraz wyrażenia chęci porozumienia się co do sposobu korzystania ze znaku (propozycja bezpłatnej i bezterminowej licencji), należy określić jako naganne."

Odsyłam do orzeczenia: VI SA/Wa 2154/10 http://orzeczenia.nsa.gov.pl/doc/8FE7F4B188

Sprawa jest o tyle podobna, że dotyczy przedwojennej odznaki. Spokojnie panowie - pomyłka urzędnicza to jeszcze nie tragedia.  To, że urząd się machnął przy rejestracji nie znaczy że ktoś rejestrujący odznakę ma rację. 

(2012/11/08 20:37)

elmijakke


http://www.kz12pu.pl/5064.html

To są Panowie odpowiedzialni za ten skandal!!! (2012/11/08 22:33)

shi-go


...no to GRH z Cicago też będzie pozwana do sądu..?
http://www.12pulkulanow.com/index.php

A tak na poważnie, to czystej wody cwaniactwo. Nic mnie nie przekona że, w urzędzie pomyłkowo i nie zgodnie z prawem zarejestrowano znak towarowy, a "właściciele" tegoż znaku [wzorem firmy z "nadgryzionym jabłuszkiem"] rozpoczną finansową batalię o wszelakie prawa do tegoż znaku i związanymi z nim "odszkodowaniami" za używanie.
Czegoż to cwaniaki nie wymyślą..?...ale kij [na szczęście] ma dwa końce.  (2012/11/08 22:58)

wlodek51


Odznaka 12 Pułku Ułanów Podolskich zatwierdzona została 28 lutego 1922 roku. Dz.Rozk.MSwojsk. ne 9 poz.135.I tyle w temacie. (2012/11/09 06:12)

elmijakke


Panowie, tylko spokój nas może uratować. Na razie czekamy na odpowiedź kancelarii Panów ze Szczecina. Jeżeli wycofają pismo to i tak możecie być pewni, że tego tak nie zostawimy. Rozmawiałem już z kilkoma osobami z tego forum i forum ułani.pl. Na 100% będziemy domagać się cofnięcia tej decyzji polubownie lub na drodze sądowej. Sami sobie bicz ukręcili :) (2012/11/09 10:06)

bartek


.

Sam posiadam w swoich zbiorach pamiątki po mjr. Zbigniewie Jażyku, który walczył min. pod Monte Cassino w barwach 12 Pułku Ułanów Podolskich. Są to orzełek i proporczyk w barwach pułku z jego beretu, gwiazdka z munduru. Otrzymałem je gdy przebywając w Instytucie gen. Sikorskiego w Londynie, zbierając materiały do pracy magisterskiej o 12 Pułku Ułanów, miałem zaszczyt poznać Pana majora. Czy te pamiątki też są znakiem towarowym? Czy za opublikowanie ich zdjęc też będę pozwany do sądu? Czy podpisując się swoim nazwiskiem nie łamię prawa, bo może ono też jest zastrzeżone?

Bartosz Podolski. Rekonstruktor, patriota, pasjonat. (2012/11/09 10:18)

bartek


.

Sam posiadam w swoich zbiorach pamiątki po mjr. Zbigniewie Jażyku, który walczył min. pod Monte Cassino w barwach 12 Pułku Ułanów Podolskich. Są to orzełek i proporczyk w barwach pułku z jego beretu, gwiazdka z munduru. Otrzymałem je gdy przebywając w Instytucie gen. Sikorskiego w Londynie, zbierając materiały do pracy magisterskiej o 12 Pułku Ułanów, miałem zaszczyt poznać Pana majora. Czy te pamiątki też są znakiem towarowym? Czy za opublikowanie ich zdjęc też będę pozwany do sądu? Czy podpisując się swoim nazwiskiem nie łamię prawa, bo może ono też jest zastrzeżone
Jest taka zwrotka żurawiejki o 12 P.UŁ  "Wśród Ułanów z całej Polski, nie ma Pułku jak Podolski" Daje do myślenia w świetle tego tematu.

Bartosz Podolski. Rekonstruktor, patriota, pasjonat.


(2012/11/09 10:21)

KROPEK1977


Witam
Nazywam się Tomasz Sawicki , jestem byłym żołnierzem WP, obecnie szefuje GRH Borujsko ( www.grhborujsko.vot.pl). To ja jestem na tym filmiku i jest mi przykro że posądzono mnie o branie udziału w tej szopce. Film jest sprzed kilku lat. Od roku nie jestem Kole Żołnierzy 12 Pułku Ułanów Podolskich, oraz o czym poświadczy Krzysztof  - Formoza , reprezentuje barwy 12 Pułku ale już w GRH Borujsko.
Przykro mi jest, co ci ludzie zrobili, co uczynili i jaka reklamę zrobili nam ludziom kochającym kawalerię i historię oręża.
Stanowczo proszę aby nie wiązać Szczecina tylko z tymi ludźmi pozbawionymi krzty honoru i zasad.
Wiele osób wie, jak ci sami ludzie, ciągle szkalują mnie i zabraniają nosić na mundurze barw 12 Pułku i mieć lance w barwach Pułku - bohaterów spod Komarowa, Mokrej i Monte Cassino.
Wysyłają do organizacji o tym że nie mam prawa krzewić tradycji 12 pułku. Gdy pisałem do Londynu o zgodę zablokowali mi to u mjr. Makowieckiego.
Mogę przesłać kolegom co wypisują do mnie o barwach.

Proszę więc nie wiążcie nas z tym stowarzyszeniem.

Do tej pory opiekuję się kombatantami i rodzinami 12 pułku, które wystąpiły razem ze mną z Koła jak to mówimy wzajemnej adoracji,

Wiem że bohaterowie Pułku przewracają się w głowie, a o tej historii - wyceny znaku pułkowego - nie mówimy ostatnim żołnierzom - boimy się o ich zdrowie.

Cóż mogę powiedzieć na koniec - nie dajmy się. JA ORAZ MOI KOLEDZY Z GRH BORUJSKO - MIMO TEGO BARW NIE ŚCIĄGNIEMY, LANCY NIE SCHOWAMY.

Trzymajcie za nas kciuki, aby kiedyś udało nam się zrobić porządek z tym zawłaszczeniem i skazą na honorze 12 Pułku. (2012/11/09 15:33)

Horhe


sprawa tak troszkę trąci wyłudzeniem (2012/11/10 17:28)