11.11.1918 - koniec Wielkiej Wojny

/ 6 odpowiedzi
Czolem,

Na tym dniu skonczyl sie 1. ws.

wspominamy tez wszystkich ofiar tej wielkej tragedii.
Rumcajs

Kolego Fuchsi niestety dla Polaków ta wojna, choć pod rożnymi nazwami trwała delikatnie licząc jeszcze do 1921 roku. Ogólnie ten okres nazywa się walkami o niepodległość i utrwalenia granic. Tyle tylko, że 11 listopada 1918 roku Polacy przestali walczyć o cudze a zaczęli o swoje.
Ale zgodzę się, ze jest to dobry dzień na zadumę nad losami naszych przodków. Niezależnie od narodowości. (2012/11/10 20:35)

fuchsi

Dziekuje,
zrozumialesz o co mi chodzilo. Ja nie umie wszystko tak powiezic,,,,,,,

pozdrawiam serdecznie (2012/11/10 22:30)

Rumcajs

Napisał Kolega to bardzo dobrze. I w moim odczuciu jest to tym cenne, że właśnie od Kolegi ta myśl wyszła. Mam tu na myśli miejsce, z którego piszesz. Ponadto dziękuję w imieniu całej szarej masy forumowiczów dobroni, za ogrom pracy jaka Kolega wkłada aby pomóc nam rozwiązać wiele zagadek związanych z Niemcami z I i II WŚ. (2012/11/10 22:52)

jazlowiak

ES STARBEN DEN HELDENTOD

DIE KAMERADEN

FRIEDR KLAUS / FRANZ PIESKIER

AM. 19.12.1914 / AM. 21.12.1914

EHRE IHNEM ANDENKEN

10 KOMP. RES. INF. REGT 35

Tyle pozostało z cmentarza w Mistrzewicach zniesionego ogniem artylerii w 1939 roku. 

"ЗДѢСЬ ПОКОИТСЯ  ЖЕРТВА ДОЛГА  ФЕЛЪДШЕРЪ 38 ПОЛЕВОГО  ПОДВИЖН. ГОСПИТАЛЯ  НИКИФОРЪ НИКИФОРОВИЧЪ  БУКРѢЕВЪ  УМЕРЪ 8 АПР. 1915 Г."

Tyle pozostało z cmentarza armii rosyjskiej w Szymanowie.

Od kilku lat nasz przyjaciel Fuchsi próbuje z okruchów historii odtworzyć pamięć o poległych. Na Jego liście jest ponad 7000 poległych. To wielka praca, przypomina nam, że tylko mrówcza praca nad zachowaniem pamięci uczy nas i ostrzega przed tymi strasznymi czasami. 

Vielen Dank Fuchsi

(2012/11/10 23:03)

JaRost

Kolega Fuchsi przypomniał o czymś bardzo ważnym. Przypomniał o milionach żołnierzy walczących w okopach Wielkiej Wojny, którzy polegli w tym konflikcie. O żołnierzach, których śmierć niosła ze sobą niewyobrażalny ból dla ich bliskich... 
W Polsce data 11 listopada kojarzy się raczej radośnie. Jednak myślę, że świętując warto chyba przystanąć na chwilę i pomyśleć o tych, którzy mieli nadzieję na odrodzenie Ojczyzny, a którym przyszło zginąć w mundurze obcej armii...  (2012/11/10 23:45)

fuchsi

Czolem,
dziekuje Wam za takie mile slowa.
Postaram sie Wam sluzyc  i pomagac z tym, co ja umie.

@jazlowiak
W chwili obecnej trzymam 11591 nazwisk. W wiekczosca z roku 1914 i kilka od poczatku 1915.

Tych dwoch nie moglem znalesc ;-(
"Pieskier"a w cale nie ma (stan dziesejszy), Klausow jest wiecej niz 25......ale zaden "Friedrich"

Dla mnie Polska byla, jest i bedzie zawsze w srodku Europy.

Czuje sie tutaj dobrze, dziekuje Wam za to. (2012/11/11 21:31)