11 Listopada ,,dzieli dziś ,dzieliło i kiedyś ,,?

/ 50 odpowiedzi / 7 zdjęć

Data święta upamiętniającego odzyskanie przez Polskę niepodległości po 123 latach zaborów, była w II Rzeczypospolitej sprawą dyskusyjną. W okresie międzywojennym toczono ostre spory o to, które z wydarzeń jesieni 1918 r. uznać należy za symboliczny moment odzyskania przez Polskę niepodległości.

Z punktu widzenia piłsudczyków najważniejszym wydarzeniem było przybycie 10 listopada do Warszawy z magdeburskiej twierdzy Józefa Piłsudskiego. Z kolei lewica przekonywała o znaczeniu utworzonego w Lublinie rządu Ignacego Daszyńskiego.

darda

Kolego, akurat piłsudczycy i lewica to pojęcia dość nierozłączne. Rząd "lubelski" wcale też nie może być traktowany jako rząd PPS, bo POW - czyli piłsudczycy przecież - było w nim nie wiem czy nie istotniejsze.
Ostatecznym argumentem za wyborem akurat daty 11 listopada na święto narodowe był fakt, że ta sama data była świętem zwycięstwa Ententy nad Niemcami (konkretnie - uzgodnienia warunków i podpisania zawieszenia broni).
Oczywiście data przejęcia przez Marszałka władzy nad wojskiem z rąk Rady Regencyjnej nie była bez znaczenia :-) (2013/11/10 19:19)

Artur W

Trudno ustalić jednoznacznie datę, nie było bowiem tak, że "ni z tego ni z owego była Polska od pierwszego". 15 października Jej nie było, a 15 listopada była, ale i wtedy jeszcze bez Wielkopolski, Pomorza, Wilna; a na pewność, że to nie na chwilę, trzeba było poczekać jeszcze dwa lata. Data jest umowna, spory o to, jaka będzie najlepsza, miały sens 80 czy 90 lat temu, dziś jednak stanowią tylko ciekawostkę historyczną. (2013/11/12 23:04)

agdar7

Idąc,, tropem,,kolegi to wypada na 15 sierpnia ,,Cud nad Wisłą,,Myślę że był by to dobry dzień  na świętowanie niepodległości .,,chłopaki w warszawie ,,? nie musieli by się tłumaczyć że byli w kominiarkach bo zimno było...   (2013/11/13 21:37)

Stary Kojot

Może jakieś miasto chce pobyć sobie stolicą? Warszawa chyba dostatecznie wycierpiała w czasie ostatniej wojny, żeby jeszcze teraz ją demolować... (2013/11/13 22:29)

Wrotycz

Może jakieś miasto chce pobyć sobie stolicą? Warszawa chyba dostatecznie wycierpiała w czasie ostatniej wojny, żeby jeszcze teraz ją demolować...

Czas przywyknąć, za rok powtórka burd ! (2013/11/13 23:04)

Artur W

To jest dyskusja historyczna czy Hyde Park z ambicjami na pyskówkę? (2013/11/14 14:47)

agdar7

,,To jest dyskusja historyczna czy Hyde Park z ambicjami na pyskówkę?,,
Kolego Arturze nie denerwuj się tak mi się skojarzyło .Wydarzenia 11 w Warszawie.Chyba nigdy nie zrozumiem ludzi którzy idą jak mówią świętować odzyskanie niepodległości a robią to co robią ..    (2013/11/14 18:57)

edward1949

U nas  w Gdynia Babich Dołach  Święto Niepodległości odbyło się  "bez pyskówki" w przyjaznej atmosferze wszystkich pokoleń , zabrakło chyba "Agdara 7" (2013/11/16 12:12)

agdar7

zabrakło chyba "Agdara 7, bardzo się cieszę ,że udało się zorganizować takie uroczystości w Babich Dołach ,
 w przyjaznej atmosferze wszystkich pokoleń.Myślę że ma pan nie powtarzalną okazję ,będąc na emeryturze ,nadrobić stracony czas i zobaczyć czego brakowało kiedyś ,gdy pan wiernie służył Ojczyźnie.   (2013/11/17 08:32)

agdar7

U nas  w Gdynia Babich Dołach  Święto Niepodległości odbyło się  "bez pyskówki" w przyjaznej atmosferze wszystkich pokoleń , zabrakło chyba "Agdara 7"
To tak dla przypomnienia :
W PRL-u za udział w manifestacji niepodległościowej można było trafić do więzienia, a czasem interwencje SB, ZOMO kończyły się śmiercią.W 1945 r. władze komunistyczne świętem państwowym ustanowiły 22 lipca – datę podpisania Manifestu PKWN – jako Narodowe Święto Odrodzenia Polski. Prawdziwe Święto Niepodległości zostało zakazane. Jakiekolwiek próby jego kultywowania groziły surowymi sankcjami. Święto to przywrócono ustawą Sejmu pod koniec rządów PRL, w 1989 r., w czasie obrad Okrągłego Stołu.Liderzy PRL starali się, by to nie marszałek Józef Piłsudski, lecz oni i ich przełożeni z Moskwy byli uważani przez naród polski za tych, którzy przynieśli Polakom prawdziwą niepodległość. Pierwszą próbą takiej zmiany myślenia były obchody Rewolucji Październikowej, 7 listopada 1944 r. w Lublinie. Chodziło o to, by ludzie uwierzyli, że to przewrót bolszewicki w Rosji w 1917 r. przyniósł Polakom niepodległość, a nie „burżuazyjni sprzedawczycy” z Piłsudskim na czele. (2013/11/17 08:58)

edward1949

adgar 7   to wszystko co napisałeś to wszyscy znają i Rewolucję , niedługo będzie 100 lecie i PRL niedługo będzie 70 lecie i co z tego historii nie zmienisz .Można ja poprawiać kopiąc w żródłach ale to zostawmy archeologom i historykom .Już kiedyś napisałem " Historię należy pamiętać ale nie ma co do nie wracać "  Teraz do przodu trzeba iść tworzyć nową  historię żeby była lepsza od tej  która była.   W dobie globalizacji i integracji europejskiej   cokolwiek to znaczy powinniśmy kultywować wszystkie polskie tradycje historyczne .Stąd popieram wszystkie zakładane związki ,stowarzyszenia i organizacji kultywujące nasze tradycje  i historyczne i kulturowe. Co do PRL  to latach  70 tych na pasie lotniska stało  44 Migi a loty odbywały się trzy razy w tygodniu .Teraz nie ma nic ani jednego samolotu(:
Ja już  jestem za stary na tworzenie nowej ale Ty jak najbardziej:) (2013/11/17 10:33)

agdar7

,, Historię należy pamiętać ale nie ma co do nie wracać " nic tylko przyklasnąć jakie to ,,piękne czasy były,,Dla przestrogi przyszłych pokoleń należy ,wracać i pamiętać ,Nie da się iść do przodu i tworzyć nowej historii nie znając wcześniejszej ,chociażby dlatego aby nie popełnić tych samych błędów .  (2013/11/17 13:44)

agdar7

Co do PRL  to latach  70 tych na pasie lotniska stało  44 Migi a loty odbywały się trzy razy w tygodniu .Teraz nie ma nic ani jednego samolotu.I tutaj też należy przypomnieć jakiej przysiędze służyły .

,, Ja, obywatel Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej, stając w szeregach Wojska Polskiego, przysięgam Narodowi Polskiemu być uczciwym, zdyscyplinowanym, mężnym i czujnym żołnierzem, wykonywać dokładnie rozkazy przełożonych i przepisy regulaminów, dochować ściśle tajemnicy wojskowej i państwowej, nie splamić nigdy honoru i godności żołnierza polskiego. Przysięgam służyć ze wszystkich sił Ojczyźnie, bronić niezłomnie praw ludu pracującego, zawarowanych w Konstytucji, stać nieugięcie na straży władzy ludowej, dochować wierności Rządowi Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej. Przysięgam strzec niezłomnie wolności, niepodległości i granic Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej przed zakusami imperializmu, stać nieugięcie na straży pokoju w braterskim przymierzu z Armią Radziecką i innymi sojuszniczymi armiami i w razie potrzeby nie szczędząc krwi ani życia mężnie walczyć w obronie Ojczyzny, o świętą sprawę niepodległości, wolności i szczęścia ludu. Gdybym nie bacząc na tę moją uroczystą przysięgę obowiązek wierności wobec Ojczyzny złamał, niechaj mnie dosięgnie surowa ręka sprawiedliwości ludowej" 
(2013/11/17 13:53)

Rumcajs

Tekst znany i pamiętany (może nie w całości, bo zbyt długi) przez tych, którzy odsłużyli wojsko do mniej więcej transformacji ustrojowej. I co z tego? jak to sie ma do tematu wyjściowego tego wątku? Kolego Agdar, sam go założyłeś ale zamiast trzymać się tematyki cytujesz słowa przysiegi wojskowej z tamtego okresu. Jeśli mamy teraz omawiać sprawy wojskowe w PRL-u to ja podobnie jak Kolega Edward uważam, że stan armii mamy poniżej paska u wojskowych spodni. I na co by to wojsko teraz nie przysięgało - czy to będzie obecnie braterskie przymierze z Armią Stanów Zjednoczonych czy jakąś mniej demokratyczną Armią Narodowo Wyzwoleńczą, to i tak nie wpłynie to na poprawę jej uzbrojenia. Prawa ekonomi są nieubłagane i mają się nijak do ustroju. Przynajmniej w naszym kraju. (2013/11/17 15:41)

agdar7

Ma Pan rację wracam do tematu:

Krzywopłoty 1914 r krwawy chrzest bojowy dwóch batalionów 1 Brygady Legionów J. Piłsudskiego

zapisał się w dziejach walk o niepodległość złotymi zgłoskami .Jedna z najcięższych i najbardziej krwawych bitew jakie stoczyć przyszło młodemu żołnierzowi polskiemu w 1914 roku. Wtedy ,w listopadzie w całej pełni objawiła się tężyzna zarówno żołnierzy jak również oficerów ,już wtedy zabłysnęły nazwiska ,które potem odegrały doniosłą rolę w walkach o niepodległość i o granice Polski: Lis – Kula , Herwin , Satyr -Fleszar ,Wyrwa-Furgalski,Trojanowski ,Piskor,Skwarczyński ,

Narbut- Łuczyński,Kordian-Zamorski ,Styk-Stachiewicz.

(2013/11/17 18:30)

agdar7

Starania zaborców w walce o Niepodległość Polski

WILKI i BARANEK. 
Wilk austriacki. 
— 
Widzisz, jacyś my dobrzy!.. Darzmy ciebie hojnie!.. 
Pozwalamy ci wodę z Wisły pić spokojnie. 
Wilk niemiecki. 
— 
Ty musisz w zamian wdzięczną okazać naturę 
I pozwolisz nam w zgodzie ściągnąć z siebie skórę. (2013/11/28 17:52)

agdar7

Rosjanie poszli jeszcze dalej 
Rady dla polaków, rozproszonych
 po Rosji. 
1
Polaku! W tułaczce zanotuj to fest; 
Jedną z większych cnót twych dziś oszczędność jest. 
2. 
Gdy ci co zarobić los pomyślnie dał, 
Nie znaczy, byś tutaj strwonić wszystko miał. 
3. 
Gdy zarobisz rubla wśród handlowych kół, 
Wydaj pół, a schowaj na oszczędność pół. 
4. 
Jeżeli imienia polaka jest wart, 
Nie wchodź do hazardu na „biegach" i kart. 
5. 
Gdy chcesz na kobietkę wydać, pomyśl wprzód, 
Że' w kraju twa matka może cierpi głód. 
6. 
Gdy cię chęć hulanki pcha w zabawy świat, 
Wspomnij, że tam, w kraju, moc spalonych chat. 
7. 
Pomnij, gdy kompania pcha cię w złego kadź, 
Że masz dobry przykład dawać, nie zły brać. 
8. 
W tęsknocie do kraju, niech lśni myśli błysk, 
Że gdy wrócisz goły, mały z ciebie zysk.
9. Nie kupuj brylantów, ani złotych brosz, Lecz ciułaj cierpliwie do grosika grosz. 10. Na zachód zwracając ciągle myśl i twarz, Pamiętaj, że Polskę odbudować masz.  (2013/11/28 17:55)

agdar7

NIEMCY i POLACY. Rzekli niemcy polakom: . Dowieść dziś musicie, Że Ojczyzny swoboda Milsza wam nad życie. Przeto, bez rozumowań I wszelkich wybiegów, Musicie wejść do naszych przerzedzonych szeregów, A gdy wszyscy zginiecie W Ojczyzny potrzebie Wtedy wolne Królestwo Otrzymacie... w niebie.  (2013/11/28 18:54)

darda

Kolego Agdar7, mam prośbę.
Wysoko ceniąc twoją aktywność prosiłbym jednak o szanowanie wynikającej z tytułów tematyki wątków, nawet tych złożonych przez ciebie. Te bardzo ciekawe ryciny i rymy zasługują na wyodrębniony wątek. W tym - skądinąd raczej ahistorycznie zatytułowanym - są nie na temat, a obok tematu, którym miały być chyba kontrowersje związane z obchodzeniem święta narodowego.
Przy okazji - warto podawać źródła, z którego pochodzą publikowane materiały, zwłaszcza tak ciekawe. Poprawiłoby to ich wartość poznawczą. (2013/11/28 20:02)

agdar7

,,Kolego Agdar7, mam prośbę. 
Wysoko ceniąc twoją aktywność prosiłbym jednak o szanowanie wynikającej z tytułów tematyki wątków, nawet tych złożonych przez ciebie. Te bardzo ciekawe ryciny i rymy,,zamieszczając ,,te bardzo ciekawe ryciny i rymy,chciałem pokazać że zaborcy też byli podzieleni co do niepodległości Polski.Przy okazji - warto podawać źródła, z którego pochodzą publikowane materiały, zwłaszcza tak ciekawe. Poprawiłoby to ich wartość poznawczą. Są na rycinach :Moskwa,21 lutego(5 marca)1916 rMoskwa 13 (26) marca 1916 rcena chyba 50 cop.
(2013/11/28 20:24)

agdar7

Kolego Agdar7, mam prośbę. ,,darda moderator,,. A taka rycina i tekst będzie w temacie wątku?źródło :Warszawa, dnia 11 Stycznia 1919 r. 
Wilson. — Co tam słychać, mój Ignacy? Paderewski. — Kłócą ciągle się Polacy, Polemiki wiodą przednie, Wypisują różne brednie, Złością zionie klan do klanu, I zamachy robią stanu! Wilson. —  To nie dobrze przecie, Bo ich wtedy Niemiec zgniecie, Wschodnie zetrą też narody... Paderewski. — Co poradzić! Nie ma zgody! Różni ludzie piszą, prawią, Z przeszłych dziejów wzory stawią, Mądrych myśli snują zwoje, A Polacy ciągle swoje. Wilson. — Powiedz mi, my sir Ignacy Czy tam u nich braknie pracy? Paderewski. — Jest jej dosyć! Niema strachu Przy budowie Państwa gmachu. Lecz budować jak nareszcie, Gdy budowy planów dwieście 1 wśród swoich płyną znaków: Lublin, Zamość, Poznań, Kraków. Z troski głowa aż mi pęka. Wilson. — Niech my friend tak się nie lęka O ojczyste swoje grządki. Tam, gdzie państwa są początki Duch niezgody chętnie gości, Trzeba na to cierpliwości. Najważniejsze, by bez krzyków Tłuc moskiewskich bolszewików; Jeśli się spiszecie dobrze, Będzie z Polską całkiem dobrze. Good bye! Powtórz im to święcie! Paderewski. — Good bye, panie prezydencie.
(2013/11/28 20:46)

darda

:-)
Prosząc o źródła nie miałem na myśli nazw miejscowości, a raczej tytuły prasowe.

Naprawdę warto przeznaczyć osobny wątek na satyryczne publikacje związane ze sprawą polską w latach Wielkiej Wojny i 20-tych. (2013/11/28 21:05)

gg202

Tak na marginesie tej dyskusji

Amerykańscy patrioci nie demolują Waszyngtonu 4 lipca. (2013/11/28 21:17)

agdar7

MY POLACY TAK MAMY ŻE SIĘ KŁÓCIMY I WYZYWAMY.
Jest przeważnie moja racja ,twoja racja .
Jeśli rzeczywistość nie zgadza się z przyjętą teorią ,należy 
odrzucić rzeczywistość.

Tak, tak... Musimy iść przodem 
I rządzić Polski losami, 
Bo „my" jesteśmy narodem 
I kraju gospodarzami. 
My do tej stworzeni roli, 
A reszta to są warcholi! 
Z nas rodzą się politycy, 

Co na poselskim są krześle, 
Przy nas lekarze, prawnicy, 
Ziemianie, kupcy i cieśle. 
Sama elita, kwiat Polski, 
A reszta to tłum warcholski!

Amerykanie też mają taki dzień po święcie dziękczynienia.Głupota nie ma narodowości ,ani religii. Jest dla wszystkich za darmo.....Co roku, w ostatni piątek listopada, dzień po Święcie Dziękczynienia, Amerykanie ruszają do sklepów. Zaczyna się handlowe szaleństwo.
Tradycyjnie media donoszą o klientach staranowanych przez tłum, bójkach w sklepach i totalnym chaosie. W ubiegłym roku dwie osoby postrzelono przed sklepem Walmart na Florydzie. Zdaniem policji poszło o miejsce parkingowe przed marketem. (2013/11/29 07:31)

gg202

Amerykanie też mają taki dzień po święcie dziękczynienia.Głupota nie ma narodowości ,ani religii. Jest dla wszystkich za darmo.....Co roku, w ostatni piątek listopada, dzień po Święcie Dziękczynienia, Amerykanie ruszają do sklepów. Zaczyna się handlowe szaleństwo.
Tradycyjnie media donoszą o klientach staranowanych przez tłum, bójkach w sklepach i totalnym chaosie. W ubiegłym roku dwie osoby postrzelono przed sklepem Walmart na Florydzie. Zdaniem policji poszło o miejsce parkingowe przed marketem.

Z tą głupotą to się zgadzam. Natomiast w Stanch przyczyną tych strzelanin jest zbyt liberalne prawo do posiadania broni. U nas strzelaniny w szkołach raczej miejsca nie mają ale aż strach pomyśleć co by się działo w Polsce gdyby u nas zastosować takie prawo do posiadania broni . (2013/11/29 08:42)