10 Pułk Strzelców Konnych - 1. Dywizja Pancerna.

/ 6 odpowiedzi / 3 zdjęć

Rodzony brat mojego przyjaciela, st. strzelec Augustyn Chodzidło (odznaczony m.in. Krzyżem Walecznych, poległ 30 września 1944 r. pod Merxplas)) był kierowcą Cromwella w czołgu z-cy dowódcy 1. szwadronu 10. PSK por. Jerzego Wąsowskiego (poległ pod Jort 15 sierpnia 1944 r.). W skład załogi wchodzili: strzelec przedni (drugi kierowca) kpr. Stanisław Bożek, radiooperator (ładowniczy) strz. Bolesław Ciechanowicz, celowniczy (strzelec główny) kpr. Henryk Podgórski. Po śmierci por. Jerzego Wąsowskiego dowódcą czołgu został ppor. Paweł Borzemski (poległ 2 maja 1945 r.).
Może ktoś może mi pomóc uzyskać zdjęcia załogi tego czołgu.

Jeszcze jedna prośba. Czołg Cromwell Mk. IV o numerze taktycznym: T 187924 (1 szwadron 10. PSK). Gdzie można byłoby po tym numerze odszukać nazwiska oraz imiona członków załogi?

No i powracam do tematu ś.p starszego strzelca Augustyna Chodzidło. Chodzi o numer taktyczny czołgu, w którym pełnił funkcję kierowcy. Czy zaczynał się może od oznaczeń: T 1894 ...?

P.S. Załączone zdjęcie przedstawia strzelca Augustyna.

Będę wdzięczny za pomoc.

zamek

Jestem bratankiem kpr. Stanisława Bożek. Mój Stryj był w załodze czołgu , który został trafiony z  niemieckiego działa w wyniku czego został śmiertelnie ranny kierowca czołgu. Stryj wyniósł z czołgu kolegę  za strefę ognia nieprzyjaciela a następnie wrócił po czołg i również wyprowadził czołg z pola niemieckiego ostrzału. Za ten czyn otrzymał Krzyż Walecznych. W niedługim czasie będę w posiadaniu większej wiedzy na ten temat jak również o moim Stryju ponieważ po zakończonej wojnie do kraju  nie wrócił i jestem na etapie zaawansowanym szukania Jego drogi i losów w czasie wojny i po wojnie a one są jak zawsze skomplikowane. Fakt który pobieżnie opisałem może być tym o którym Pan pisze. Mam zdjęcie Stryja mogę udostępnić. Chętnie skontaktuję się z Panem bezpośrednio bo też zbieram wszelkie wiadomości na ten temat.                                                                                        Z poważaniem  Józef Bożek (2011/04/25 15:44)

zsira

Panowie-spróbujcie napisać do Muzeum gen. Sikorskiego w Londynie może tam Wam coś pomogą. Pozdrawiam. (2011/04/25 16:46)

wojtek-wozny

mam dane dalej o czołgu dowodzonym przez porucznik P.Brzemski zastępca szwadronu  dnia 2 maja 1945r. 1 szwadron przeprawia się przez błotnisty teren pomiędzy grossander a moorburg. ii pluton musiał się zatrzymać ponieważ pole było zaminowane i wtedy nastąpił mocny ostrzał niemiecki. ginie spalony w czołgu plut. Jankowski z częścią załogi, następnie zostaje trafiony czołg dowódcy plutonu i ginie por. Brzemski, następnie został trafiony czołg mojego Wujka ( brat mojego Dziadka) kapr.B.Zieliński (po śmierci plutonowy) wyskakuje z czołgu i dostaje serię ze schmeissera prosto w pierś i ginie na miejscu. Dnia 3 maja 1945r. zostali Ci dowódcy pochowani na cmentarzu przy kościele w Remels. Pisze to bo szukam drogi jakie przebyli mój Dzidek Rajmund Zieliński i jego brat Bohdan Zieliński. Moja Mama ma piękny list opisujący to wydarzenia ja na tym się wychowałem ma również książkę poświęconą drodze wali 10 pułku strzelców konnych ( stara dużo zdjęć ) muszę sprawdzić autora i rok pozdrawiam. więcej info na e-mail [email protected] .pl (podkreślnik ważny w adresie) (2016/02/24 10:32)

wojtek-wozny

z krzyżykiem kpr.B.Zieliński (2017/03/21 12:58)

zylkos

Tutaj będzie pomyłka w Imieniu nie Jerzy a Józef Wąsowski:ur.15 II 1910 Borysław;poległ 15 VIII 1944;pochowany Lannganerie Francja-(cmentarz wojenny polski) grób VI-A-6.N/w ODZNACZAM:' 1.Krzyżem Virtuti Militari kl.V rtm/por.Józef WĄSOWSKI. Krzyżem Walecznych po raz pierwszy; 1.Śp.st.strz.CHODZIDŁO Augustyn;ur.10 III 1923;Wisła Wielka powiat Pszczyna;poległ 30 IX 1944;pochowany cmentarz Lommel,Belgia,grób II-E-6. 2.kpr.BOŻEK Stanisław. 3.kpr.PODGÓRSKI Henryk. 4.st.strz.CIECHANOWICZ BOLESŁAW. (2017/03/21 23:00)

zylkos

Przydrożny krzyż na Maczudze.21 VIII 1944. (2017/03/24 15:09)