1 Pułk Ułanów WKKP postscriptum

/ 1215 odpowiedzi / 951 zdjęć
formoza58

W lecie 1939 roku. (2019/06/15 00:01)

formoza58

Kowalska robota.W głębi kościół garnizonowy. (2019/06/16 08:27)

Lilina

Troche po omacku próbuje odtworzyć drzewo genealogiczne.Gałąź od strony mojego dziadka stala sie dla mnie murem nie do przeskoczenia.Wpisalam w wyszukiwarce imię i nazwisko pradziadka.Ku mojemu zaskoczeniu wyskoczyly mi fotografie mężczyzny niesamowicie podobnego do mojego dziadka. Chodzi tu o kaprala Józefa Rekusa.Gdzieś indziej przeczytałam o obecnosci Mościckiego w Mandżurii i to również przewijalo sie w opowieściach dziadka. W poscie napisano,ze po zakończeniu działań został w Augustowie.Czy na stałe?Według naszej rodzinnej opowiesci po wyruszeniu na służbę pradziadka nie bylo przez kilka lat.Do swojej rodziny dotarł po bardzo dlugiej nie obecności. Jego duże już dzieci nie byly w stanie go poznac.Reasumujac,moim zdaniem te dwie historie łączą sie w jedną całość,a Pan formoza58 na tą chwilę jest jedyną osobą,ktora moze pomóc mi wyjaśnić tę zagadkę. Jestem w stanie odtworzyć dalsze losy pradziadka z Pana pomocą. Bylabym bardzo wdzięczna,a i historia poznalaby ciekawostki i trudy życia ułana. (2019/06/21 11:52)

formoza58

Pani Lilino, nie bardzo wiem, czemu ja jestem kluczową osobą w rozwiązaniu Pani kłopotów ;-) Proszę trochę konkretniej zacząć o historii swojego pradziadka, coś co mogło być jakimś punktem zaczepienia. I proszę przypomnieć , na której stronie tego wątku jest informacja o kapralu Józefie Rekusie? (2019/07/07 10:14)

formoza58

Por. Janusz Komorowski. (2019/07/13 00:39)

formoza58

Pani Lilino czekam odpowiedzi na moje pytanie ;-) (2019/07/15 17:17)

Lilina

Wpis Pana autorstwa jest na str.39.Punktem zaczepienia jest fotografia zamieszczona przez Pana na stronie i niesamowite podobieństwo do mojego dziadka.Niestety bardzo malo wiem o pradziadku.Tak jak pisałam przeczytana historia o Józefie Rekusie czesciowo pokrywa sie z tym co opowiadal moj dziadek.Mysle,ze moze mi Pan pomoc ponieważ opisał Pan jego osobę na formum.Skąd czerpał Pan informacje o tym człowieku i czy mial Pan kontakt z jego rodziną?Nie mam kontaktu z tamtą częścią rodziny (mam tu na mysli rodzeństwo pradziadka i ich potomków ) , a mogą rzucić światło na sprawę losów Jozefa Rekusa. (2019/07/22 00:46)

formoza58

Trochę niefortunnie zrozumiała Pani mój komentarz ( nie wpis) na stronie 39. Ja wtedy znalazłem w necie informację o znalezieniu zdjęć po kpr. Rekusie, oraz wywiad z Jego Bliskimi. Biorąc namiar, ze było to przeszło 5 lat temu, niestety nie mogę Pani pomóc . Proszę zerknąć w net, być może pozostał ślad pozwalający na kontakt z ewentualną drugą połowa rodziny. Ja nie mam takich atutów.... Pozdrawiam i życzę wytrwałości w poszukiwaniach (2019/07/22 17:05)

Maly Roman

Witam, może trochę pomogę. Moim zdaniem gdzieś wkradł się błąd literowy w nazwisku plut. Rekusa czy Rakusa. Zapewne chodzi o tę samą osobę. Ale po kolei: plut Józef Rakus ur. w 1908 r. w koloni Babiszki nad Niemnem, syn Józefa i Anny z Markiewiczów. Po odbyciu służby wojskowej i ukończeniu szkoły podoficerskiej został mianowany kapralem, a w 1934 r.ukończył kurs podoficerów nadterminowych Brygady Kawalerii "Suwałki" i Brygady Kawalerii "Białystok". Pan Jarosław Szlaszyński w bardzo obszernym opracowaniu pod tytułem 1 Pułk Ułanów Krechowieckich im. płk. Bolesława Mościckiego wydanego Augustów - Suwałki 2015 o plut. Rakusie pisze na stronach 206, 275, 412 i 415. I tak na str. 206 autor napisał że kpr. Józef Rakus w corocznych biegach kolarskich wokół jeziora Białego w 1936 r. zajął 3 miejsce. Na str. 275 w wykazie obsady funkcyjnej 1 PUŁ Krech. po przeprowadzonej mobilizacji plut. zaw. Józef Rakus pełni funkcję zastępcy d-cy 3 plutonu (jucznego) w szwadronie ckm. Zapewne po bitwie o Olszewo w nocy z 13/14 września 1939 r. nasz bohater wraz z częścią ułanów odłączył się od macierzystego pułku i pomaszerował do Wołkowyska. Tam został zorganizowany z ułanów 1 PUŁ Krech. dywizjon dwu szwadronowy, który przekroczył 23 września ok. godz. 17 granicę z Litwą. Plut. Józef Rakus zbiegł z miejsca internowania i rozpoczął działalność konspiracyjną obierając pseudonim " Soroka". W 1940 r. zostaje aresztowany i zesłany na Syberię. Powrócił do Augustowa w 1954 gdzie zmarł 4 kwietnia 1985 r. i został pochowany na miejscowym cmentarzu. Był odznaczony Krzyżem Walecznych. Może warto zwrócić się do autora tej książki o materiały źródłowe. (2019/07/23 19:49)

formoza58

Defilada 3 maja 1939 roku. (2019/08/17 09:28)

formoza58

Z historii pułku reaktywowanego w PSZ jako pancerny... Nad Chienti (2019/10/09 12:33)

formoza58

Z ostatniej sierpniowej defilady w 1939 roku. (2019/10/22 13:01)