1 Pułk Ułanów WKKP postscriptum

/ 1175 odpowiedzi / 921 zdjęć
Maly Roman

Lista poległych ułanów pancernych. Przekręciło fotkę usunąć się nie da. (2017/04/19 22:07)

Maly Roman

Następna ułańska lista. (2017/04/20 20:23)

Maly Roman

Historia ułanów pancernych c.d. (2017/04/21 18:53)

Maly Roman

W/w trzy listy odnalazłem w: Andrzej Suchcitz "DZIEJE 1 PUŁKU UŁANÓW KRECHOWIECKICH 1941 - 1947" (2017/04/21 18:57)

zylkos

J/w. (2017/04/22 22:53)

iraas

Dzień dobry, jestem w posiadaniu takiego zdjęcia, jest na nim mój pradziadek, Jan Salamonowski. Mam pytanie czy ktoś może mi pomóc w interpretacji owych dżentelmenów. Co to było za wojsko i czy, jeśli to kawalerzyści, to czy ktoś umie mi opowiedzieć o całej otoczce jak była w 28.X. 1917 roku w Bobrujsku? Z góry dziękuję. (2017/07/25 21:14)

iraas

Treść na odwrocie. (2017/07/25 21:14)

zylkos

płk.dypl.LITEWSKI Jan,na naramienniku cyfra 2,pod zdjęciem mam opis:dca 2 pułku ułanów grochowskich. (2017/11/20 09:16)

Maly Roman

To nie jest zdjęcie płk. Jana Litewskiego, ostatniego dowódcy 1 Pułku Ułanów Krechowieckich. Ktoś źle je opisał. Jan Litewski był ppłk. i na płk. został awansowany pośmiertnie. (2017/11/20 18:14)

zylkos

Dzięki za sprostowanie... https://pl.wikipedia.org/wiki/Józef_Smoleński (2017/11/20 19:56)

beerladen

Witam serdecznie. Czy jest szansa tu na forum zasięgnąć wiedzy na temat ułana ze zdjęcia. Był to brat mojego pradziadka, a nazywał się Komorek Antoni i pochodził ze Zwoli w okolicach Garbatki-Letnisko. Z opowieści wiem tyle iż był ułanem i w kampanii Wrześniowej podczas walk zginęły pod nim dwa konie. W 1944 roku schronił się w w Kościele Dominikanów na ul. Freta 10 wraz z Bratem i Bratową gdzie zginęli podczas bombardowania w trakcie Powstania Warszawskiego. Pochowany na Wojskowych Powązkach. Ze źródeł w necie znalazłem stronkę http://zolnierzezach.republika.pl/ oraz http://www.stankiewicze.com/index.php?kat=38&sub=855 gdzie są zawarte jego dane osobowe. Może to tylko zbieżność nazwisk choć data urodzin 1914 się zgadza ale nie pasują mi tam zawarte lata służby z uwagi na to, że zmarł w 1944r. Chciałbym mieć pewność, że służył w 1 Pułk Ułanów Krechowieckich choć na kieszeni ma prawdopodobnie odznakę 26 Pułku Ułanów Wielkopolskich. Może ktoś gdzieś w jakiś pismach natrafił na to nazwisko i pomógł mi poszerzyć wiedzę na temat tego członka mojej rodziny. Z góry dziękuje. (2017/11/22 12:45)

Maly Roman

Por. Narcyz Łopianowski urodził się 29 października 1898 r na Litwie, w miejscowości Stoki (obecnie Stakai) w powiecie Małe Soleczniki w województwo wileńskim. Brał udział w obronie Wilna, gdzie został ranny od ciosu bolszewickiego bagnetu. W 1919 r. na wiosnę wstąpił do 4 Pułku Ułanów Zaniemeńskich, do batalionu rezerwowego w Białymstoku. Został tam d-cą plutonu. Po wojnie 20 r. odkomenderowany do 21 Pułku Ułanów Nadwiślańskich stacjonujących w Równem na Wołyniu, gdzie służył na różnych stanowiskach dowódczych. W 1927 roku, po ukończeniu szkoły oficerskiej, został odkomenderowany do 1 Pułku Ułanów Krechowieckich. (2018/01/06 20:39)

Maly Roman

1 września 1939 r. o godz. 5.00 rotmistrz Narcyz Łopianowski usłyszał warkot przelatujących niemieckich samolotów. Naczelne dowództwo w Warszawie wydało zakaz strzelania do Niemców aby nie drażnić przeciwnika i taki rozkaz dotarł do pułku. Rotmistrz N. Łopianowski odmówił wykonania tego rozkazu i polecił swoim żołnierzom otworzyć ogień do przelatującej armady samolotów. W wyniku ognia jeden wrogi samolot został zestrzelony. 6 września 1939 r. w walce z siłami niemieckimi w pobliżu miejscowości Starosieka żołnierze dowodzeni przez rtm. Narcyza Łopianowskiego zestrzelili niemiecki myśliwiec ME 109 a inny uszkodzili. W nocy z 6-7 września 1939 r. 101 pułk, którego 2 szwadronem dowodził rtm. Łopianowski dyslokował się do Wołkowyska gdzie połączył się z Grupą Operacyjną "Wołkowysk" dowodzoną przez gen. Wacława Przeździeckiego. 20 września 1939 r. nastąpił pierwszy kontakt bojowy 101 zapasowego pułku ułanów z bolszewikami pod miejscowością Dziebrowo. W szarży kawaleryjskiej zniszczono pewną ilość sowieckiej piechoty a czołgi rosyjskie zmuszono do odwrotu. W godzinach wieczornych tego dnia pułk wkroczył do Grodna wspierając Polaków walczących tam z bolszewickimi czołgami i piechotą, ustawił zapory przeciwpancerne na mostach. Używając jedynego w pułku karabinu przeciwpancernego, rotmistrz Łopianowski uszkodził czołg sowiecki w okolicy mostu kolejowego. (2018/01/06 20:40)

Maly Roman

22 września 1939 r. na czele 2 szwadronu 101 Rez. Pułku Ułanów stacza zwycięzką bitwę z czerwonymi czołgami w Kodziowcach. Następnie internowany na Litwie, gdzie po aneksji Litwy przez sowietów trafia do sowieckich więzień. Od 1941 w Armii gen. Andersa. Po przerzuceniu do Wielkiej Brytanii, gdzie przeszedł szkolenie komandosów SOE. Został awansowany do stopnia majora i wstąpił do formacji Cichociemnych. W tym czasie przyjął pseudonim "Sarna" - od imienia swego ulubionego konia w 1 Pułku Ułanów. Jako członek Polskich Sił Specjalnych SOE pod brytyjską komendą, major "Sarna" walczył we Włoszech i Północnej Afryce do jesieni 1943 r. We wrześniu tego roku mjr "Sarna" został zaprzysiężony na rotę AK. (2018/01/06 21:11)

Maly Roman

Jako cichociemny zostaje zrzucony do kraju i bierze udział w Powstaniu Warszawskim. Pierwotnie dowodził odwodem wystawionym przez Ośrodek Pancerny na terenie 2 Rejonu Obwodu Śródmieście. Potem był oficerem sztabu Obwodu Śródmieście Południowe. Od 28 sierpniu 1944 r. objął dowództwo odcinka Północnego rejonu Śródmieście Południowe zwanego podobwodem "Sarna", mając pod komendą bataliony "Bełt", "Sokół", "Stefan" i "Chrobry" PAL a także kompanie AL. "Gustaw". Podobwód "Sarna" obejmował swoim zasięgiem obszar między ulicami Marszałkowska - Wilcza - Pl. Trzech Krzyży - Nowy Świat - Al. Jerozolimskie. Dwukrotnie ranny - 21 sierpnia (przy ul. Wilczej) i 11 września 1944 r. (przy ul. Żurawiej). Trzykrotnie podawany do awansu na podpułkownika. Wnioski nie zostały zatwierdzone ze względu na specyficzną sytuacje Powstania. Odznaczony Krzyżem Virtuti Militari V klasy (osobiście na linii przez Dowódcę AK 22 września 1944 r.) oraz Krzyżem Walecznych rozkazem z 1 października 1944 r. W Powstaniu Warszawskim w stopniu podporucznika AK brała również udział jego żona Irena. Po kapitulacji Powstania w październiku 1944 r. major "Sarna" trafił do obozu jenieckiego w Niemczech. W maju 1945 r. po wyzwoleniu wrócił do Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, gdzie został awansowany do stopnia podpułkownika. We wrześniu 1946 r. został przeniesiony do Anglii, gdzie służy w Polskim Korpusie Przysposobienia i Rozmieszczenia aż do września 1948 r. (2018/01/06 21:16)

Maly Roman

Pułkownik Narcyz "Sarna" Łopianowski zmarł 20 czerwca 1984 r., cierpiąc u schyłku życia na dolegliwości związane głównie z obrażeniami, które odniósł w czasie wojny. Nigdy nie wrócił już do kraju, w którego obronie i o którego wolność tak ciężko walczył. Jego żona Irena Łopianowska zmarła 3 lata później, 17 października 1987 r. Została pochowana u boku swego męża w Kanadzie. (2018/01/06 21:22)

zylkos

Do beerladen,#post z (2017/11/22 12:45).Na tej fotografii jest ułan 26-go pułku ułanów.Odznaka pułkowa w wersji dla szeregowych,a na ieszeni kurtki mundurowej wz.36.Proporczyk pułkowy w barwach 26 pułu ułanów na kołnierzu kurtki mundurowej.Na rogatywce wz.36 otok zgodny z otokiem 26 pułku ułanów amarant.Zdęcie te bym datował n a lata 1937-1939. Pozdrawiam.Artur (2018/01/07 11:02)