» » » Grupy » ★  Obserwuj★  Obserwujesz✕  Nie obserwuj

Umundurowanie francuskie podczas I wojny światowej


Jakiś czas temu zacząłem interesować się tematyką wojsk francuskich, biorących udział w I wojnie światowej - zagadnieniem niemal kompletnie zapomnianym w naszej części Europy, przemykającym na paluszkach jedynie podczas wzmianki o Armii Hallera. Aktualnie w Polsce przeżywamy wiosnę rekonstrukcji pierwszowojennej, więc kto wie, może i już niedługo przekonamy się i u nas, że "na zachodzie bez zmian"?

Postanowiłem więc podzielić się tym, co udało mi się dowiedzieć na temat umundurowania tej najprawdopodobniej najpiękniejszej armii I wojny - z książek, internetu i publikacji, co w tym wypadku wcale tak łatwe nie jest... Jeśli Szanowni Koledzy będą chcieli, oczywiście chętnie, w miarę możliwości, postaram się opisać i pozostały ekwipunek.

No to zaczynamy... 


zgłoś naruszenie
#43299
wysłano: 2012/05/07 03:22

Początek - rok 1914 


Francuscy żołnierze wkroczyli w Wielką Wojnę w znacznie przestarzałym umundurowaniu: czerwonym kepi Mle. 1884 i spodniach Mle. 1867 oraz granatowym płaszczu Mle. 1887 i bluzie Mle. 1867. Szybko przekonano się, że archaiczna kolorystyka nie spełnia wymogów nowoczesnej wojny - zbyt żywe kolory łatwo zdradzają pozycję, stając się dla noszącego śmiertelnie niebezpieczne. Jednak głównym powodem tak szybkiego wycofania tego zestawu (do 1915 roku) wcale nie była dbałość kraju o swojego żołnierza. Otóż do wyrobu całości umundurowania powyższych wzorów potrzebne były trzy barwniki: biały, niebieski i czerwony. Gdy tego ostatniego zabrakło, okazało się że był on sprowadzany w całości zza granicy, a konkretnie... z Niemiec. I tym sposobem sama gospodarka zrodziła najbardziej charakterystyczną barwę mundurów I wojny światowej, będącą mieszanką barwnika niebieskiego i białego, której efektem stał się słynny francuski błękit (ang. horizon blue).Podgląd zdjęć na forum dostępny jest tylko dla zalogowanych użytkowników.

załóż konto lub zaloguj się


zgłoś naruszenie
#43300
wysłano: 2012/05/07 04:04
Horizon blue - rok 1915

Tuż po ciężkiej zimie na przełomie 1914 i 1915 roku, przyszła pora na wprowadzenie umundurowania w kolorze błękitnym. Pierwszym modelem bluzy w tej barwie został Mle. 1914, który nie spotkał się z miłym przyjęciem wśród żołnierzy, z racji zupełnego braku podszewki. Została ona dodana do istniejących już egzemplarzy, tworząc Mle. 1914/15, lub była od początku szycia Mle. 1915. W stosunku do wzoru Mle. 1867 z pierwszego okresu, zmniejszyła się liczba guzików (z 9 do 5) oraz dodano dwie kieszenie zewnętrzne.
Również i płaszcz doczekał się swojej błękitnej odsłony w odnowionej, uproszczonej formie,    Mle. 1914. Stał się jednorzędowy, z wykładanym kołnierzem zamiast stójki, zyskując dwie dodatkowe kieszenie na piersiach , co jednak nie spodobało się żołnierzom przyzwyczajonym do  Mle. 1877. Dlatego też powstał Mle. 1915 o kroju identycznym jak jego ciemnogranatowy przodek, z dodatkiem nowego, dużego kołnierza chroniącego przed zimnym wiatrem.
Do nowych spodni mundurowych w barwie błękitnej Mle. 1915 zaczęto zastosowano długie, "rogalikowe" owijacze. Wzór ten utrzymał się do roku 1917, kiedy to wprowadzono w listopadzie Mle. 1917 o nogawkach zakończonych granatowym płótnem.
Zmiany nie ominęły kepi - Mle. 1915 zyskał także błękitną barwę (w okresie wymiany stosowano rożnego rodzaju pokrowce zakrywające czerwony kolor). Jako dodatek, wprowadzono furażerkę garnizonową Mle. 1891/15 Bonnet de Police. Również w 1915 roku ukazał się hełm Mle. 1915 Adrian, na rewolucyjną jak dotąd skalę (w pierwszych miesiącach roku na linie trafiło ich aż 3 mln!). Jego kształt wzorowany był na uznanych hełmach straży pożarnej, jednak niska waga 0.76kg, a tym samym cienka stal, nie chroniła tak, jak hełmy innych nacji. Jasnoniebieski kolor Adrianów okazał się jednak świetnie odbijać promienie słoneczne, w związku z czym, zaczęto używać pokrowców (początek roku 1916) a nawet przemalowywać na granatowo-szary (koniec 1916, początek 1917).


Podgląd zdjęć na forum dostępny jest tylko dla zalogowanych użytkowników.

załóż konto lub zaloguj się


zgłoś naruszenie
#44863
wysłano: 2012/06/08 17:41
Witam!

Francuskie mundury  i ekwipunek  z  okresu Wielkiej Wojny mają to coś:) Masz może jakieś materiały na temat wyglądu żołnierzy błękitnej armii z okresu po powrocie do kraju i wojny 1920 roku? 
zgłoś naruszenie
#44864
wysłano: 2012/06/08 17:56
Bardzo fajna strona o broni maszynowej w armii francuskiej i niemieckiej którą podrzucił mi kolega. Zawiera nie tylko samą broń ale również akcesoria do niej, umundurowanie obsług, taktykę i strukturę jednostek wyposażonych w broń maszynową. Jedyny minus to to że jest po francusku.zgłoś naruszenie
#44868
wysłano: 2012/06/08 22:30
Lwia część wartościowych informacji jest właśnie po francusku. Osobiście korzystam z Google Translate, które jest prawdziwą męczarnią z uwagi na "kfiatki" w tłumaczeniu oraz pomocy znajomych władających tym językiem.

Błękitna Armia nie jest niestety moją działką - w naszej Grupie tworzymy aktualnie sekcję francuską na I wś i nie planujemy jej modyfikowania pod hallerczyków.zgłoś naruszenie

Reklama

#44872
wysłano: 2012/06/09 10:08
Miałem francuski w szkole, ale uczyć się go nie chciało, a teraz byłoby jak znalazł.

Od kogo bierzecie mundury? Zamawiasz  coś czasem w Schipperze?

My kończymy kompletowanie 8 sylwetek w Mle 15, uzbrojenie stanowią repliki rkm Chauchat i kb Lebel na resztę stanu. Założeniem naszego projektu była "błękitna armia" a także, może trochę bardziej ubocznym z braku w Polsce imprez z frontu zachodniego , armia francuska

W miarę wolnego  czasu powrzucam fotki naszych pielle poche, manierek, lebla, chauchata,nożyc do cięcia drutu itp. Może zainnspiruje to jeszcze kogoś do odtwarzania jednostek błękitnej i francuskiej armii.

pozdro Tommy

zgłoś naruszenie
#44874
wysłano: 2012/06/09 11:49
Ogólnie lwią część umundurowania i ekwipunku aktualnie robimy sami, przy pomocy znajomych rzemieślników, krawcowej i oczywiście własnymi rękoma. Zdecydowaliśmy się na 1915 rok z racji tego, że obfituje w ciekawe rozwiązania "ersatzowe" a zarazem niemal całość wyposażenia pasuje do samego końca Wielkiej Wojny.

Gdy tylko uda nam się skompletować pierwszego "poilu" zaczniemy reklamować ten temat artykułami.

Swoją drogą, można by się w przyszłość zgadać na jakąś wspólną dioramę :)zgłoś naruszenie
#45193
wysłano: 2012/06/13 08:52

Panowie, dysponujecie może warunkami techniczymi, bądź jkimikolwiek informacjami potrzebnymi do uszycia munduru Mle 15? Jesteśmy grupą z Torunia, mamy dwa czołgi Renault FT i potrzebujemy tego właśnie rodzaju umundurowania.

Planujemy "na dniach" zamówić sukno Bleu Horizon w Bielstylu, jednak sam materiał to nie wszystko!

Za wszelkie informacje i pomocne sugestie będziemy bardzo wdzięczni!
zgłoś naruszenie
#45218
wysłano: 2012/06/13 22:13
Jedyne informacje, jakie posiadamy, na podstawie których tworzymy nasze umundurowanie to forum http://histoiremilitaria2.discutforum.com/f48-les-uniformes . Jest ono napisane w języku francuskim, ale korzystając z Google Translate można się domyśleć (niestety nie przeczytać, bo jak wiadomo to "średnio" tłumaczy) wielu cennych informacji. Znajduje się tam także bogata kolekcja zdjęć oryginalnych egzemplarzy umundurowania, będąca w rękach kolekcjonerów z Francji.

Tak "pro forma" i z czystej ciekawości - Kolega krupnik będzie szył te mundury pod francuską piechotę, czy załogę czołgu? :) Jeśli piechotę, proponowałbym zacząć od uszycia capote (płaszcza), który był wykorzystywany przez żołnierzy tak naprawdę jako bluza wojskowa, która niemal przez cały rok, prócz mroźnych dni, wypychała ich plecaki. 

zgłoś naruszenie
#45228
wysłano: 2012/06/14 10:15

Z racji posiadanego sprzętu będziemy iść w kierunku formacji pancernych, więc płaszcz raczej odpada na rzecz kurtki skórzanej. Cała reszta natomiast nie będzie zbytnio odbiegać od umundurowania i wyposażenia piechoty.

Wielkie dzięki za adres ciekawej strony! Oczywiscie będę na bieżąco śledził wątek, mam nadzieję, że z czasem będziecie chwalić się swymi osiągnięciami, które zapewne okażą się pomocne w naszych zmaganiach.

Powodzenia zatem, krupnik.
zgłoś naruszenie

Reklama

#45229
wysłano: 2012/06/14 10:30

Zapomniałem poprzednio dodać, że trafiliśmy na ciekawą stronę o umundurowaniu i wyposażeniu piechoty - tym razem stronka po angielsku. Jest tam parę naprawdę ciekawych rzeczy. Miłej lektury zatem.

http://151ril.com/content/gear
zgłoś naruszenie
#45235
wysłano: 2012/06/14 13:28
Nawiązałem jakiś czas temu kontakt z tą grupą, a dzięki bogatym opisom na ich stronie internetowej, my również daliśmy się namówić na 151 R.I.L. :)

Widziałem Wasze Renaulty na youtubie... Prześliczne! Koniecznie pochwalcie się całością, gdy tylko skończycie składać umundurowanie pancerne :) No to 3 grupy już mamy, teraz brakuje nam tylko jakiejś inscenizacji na 1917, nad czym, mówiąc baaaardzo wstępnie, pracujemy... :)zgłoś naruszenie
#45238
wysłano: 2012/06/14 14:33
Kochani, bez znajomości języka francuskiego za odtwarzanie francuskiego umundurowania raczej nie należy się zabierać. Pierwszym więc krokiem - a nie musi to być wcale trudne -  powinno być znalezienie w otoczeniu kogoś, kto tym językiem włada.

Kolejna sprawa, to właściwe sukno. Nie znam sukna z Bielska. Być może jest wspaniałe, warto jednak pamiętać, że prawdziwy bleu horizon składał się z trzech rodzajów włóczki: białej (35%), ciemnoniebieskiej (15%) i jasnoniebieskiej (50%). Więcej informacji choćby tu: http://fr.wikipedia.org/wiki/Bleu_horizon . Gotowe sukno, nadal wytwarzane m.in na potrzeby historycznych mundurów dla współczesnej armii francuskiej, można znaleźć tu (DRAP DE LAINE GRIS BLEU) : http://www.antikcostume.com/articles.php?q=uniformes Niestety tanio tam nie jest :-(

Co do kroju, to mundur Roberta jest chyba prawidłowy, więc możecie go po prostu odwzorować. 
Kurtki skórzane - zdjęć sporo, nie były też jednakowe. Najczęściej miały zaokrąglony, obszyty suknem kołnierz.

Berety - różnych rozmiarów, najfajniejsze wielkie baskijskie "naleśniki", jednak i takie, jakie już macie (czeskie) przechodzą.

Broń krótka: pistolety Ruby (było ich więcej) lub rewolwery Lebel. Do tego największy francuski "pancerny szpan": sztylety "Le Vengeur de 1870". Jak Robert wróci do zdrowia, pokombinuje jak je zrobić, kiedyś dałem mu rysunki.


  https://mail-attachment.googleusercontent.com/attachment/u/0/?ui=2&ik=9d4a3ec0f7&view=att&th=12574c6975662240&attid=0.6&disp=inline&safe=1&zw&saduie=AG9B_P-0Q3eUyyvIn1RYnybXiINo&sadet=1339676580754&sads=0SxaDK0GZy-jd4e1I2O-SetsSSI   


zgłoś naruszenie
#45239
wysłano: 2012/06/14 15:17
To ja może jeszcze wrócę na chwilę do tematu ogólnowojskowego z naciskiem na piechotę (w końcu była to dominująca barwa broni jeśli chodzi o Wielką Wojnę).

Tak jak Kol. darda napisał, bleu horizon składał się z trzech rodzajów włóczki: białej (35%), ciemnoniebieskiej (15%) i jasnoniebieskiej (50%). Wczorajszego dnia wyżej wspomniana GRH z Ameryki pochwaliła się "najlepszym bleu horizon" na świecie, które wygląda tak:
Podgląd zdjęć na forum dostępny jest tylko dla zalogowanych użytkowników.

załóż konto lub zaloguj się


zgłoś naruszenie
#45243
wysłano: 2012/06/14 15:28
Ale, jak wiadomo, armia francuska z powodu stałych kłopotów produkcyjnych posiadała w stałym obiegu sukno a także umundurowanie wszystkich typów wytwarzanych w trakcie wojny. Ciekawy kolarz kolorystyczny widać na poniższym zdjęciu - są tam różne bleuhorizonowe sukna, jasnoniebieskie, a nawet angielskie z importu. Zjawisko to świetnie sprawdza się na przykładzie capote, które prócz strasznie "rozstrzelanej" po palecie barw kolorystyki zadziwiają także ilością regulaminowych i nieregulaminowych modeli. Wynika to z sukcesywnego przerabiania płaszcza pod aktualny wzór, co w efekcie tworzy połączenie często nawet 4 ostatnich modeli.


Podgląd zdjęć na forum dostępny jest tylko dla zalogowanych użytkowników.

załóż konto lub zaloguj się


zgłoś naruszenie
#45251
wysłano: 2012/06/14 19:15

No rzeczywiście Grześku materiał, który zaproponowałeś DRAP DE LAINE GRIS BLEU, a raczej jego cena 48 euro za metr, jest dla nas nie do przeskoczenia. Pozostaniemy więc przy rodzimej, znacznie tańszej produkcji, mimo, że może ona odbiegać od ideału, ale pamietajmy o różnicach między używanymi materiałami w epoce, o czym wspomniał wyżej kolega Macragge "armia francuska z powodu stałych kłopotów produkcyjnych posiadała w stałym obiegu sukno a także umundurowanie wszystkich typów wytwarzanych w trakcie wojny"

Mundur Roberta raczej nam się nie przyda - potrzebujemy uniformów dla szeregowych, a Robertowy jest oficerski, a te, jeśli sie nie mylę, sporo się od siebie różniły. O sztyletach oczywiście pomyślimy :-)

W każdym razie wielkie dzięki dla wszystkich za wszelką pomoc. Rzeczywiście świetnie byłoby się kiedyś spotkać na wspólnej imprezie - już po zakończeniu zmaganiań z kompletowaniem umundurownia!
zgłoś naruszenie

 

#45269
wysłano: 2012/06/15 10:21

A ja polecam tą strone i prusaczkowaci i francmani znajdą tu coś dla siebie :)

http://bleuhorizon.canalblog.com/
zgłoś naruszenie
#45272
wysłano: 2012/06/15 10:37

zgłoś naruszenie
#45284
wysłano: 2012/06/15 13:57
Jeszcze troszke mi brakuje ale już niewiele

Podgląd zdjęć na forum dostępny jest tylko dla zalogowanych użytkowników.

załóż konto lub zaloguj się


zgłoś naruszenie
#45287
wysłano: 2012/06/15 14:20
Bardzo ładny zestaw! Napisałem do Kolegi jakiś czas temu PW w sprawie ładownic do Lebela :)

U nas w Grupie staramy się zazwyczaj wyglądać możliwie jak najbardziej frontowo (parady jakoś do nas nie przemawiają), tak więc spróbujemy zabawić się w wyjątkowo ciekawe francuskie ersatze, które używane były na masową skalę. Aktualnie kończę tworzyć "coś" (staram się ująć jak najwięcej elementów z poprzednich modeli, by wskazywało to na wielokrotną przeróbkę) we wzorze capote 1915 z materiału nazywanego English dark blue-gray. W planach mamy także sztruksowe bryczesy i prawdopodobnie parciane ładownice :)

Czy znają Koledzy może jakiś polski sklep, gdzie można dostać guziki z gorejącym granatem? Na Znanym Portalu widziałem odlewy pruskich grenadierskich - nie wiem czy było tak również z oryginalnymi, ale są one bardzo zbliżone do francuskich, chociaż ich zakup to będzie chyba ostateczność.zgłoś naruszenie
#45288
wysłano: 2012/06/15 14:44

Na PW nic o ładownicach nie dostałem

Przymierzamy się do zakupu tych guzików są najbliższe oryginałowi trzeba pomalować tylko

na blue horizon http://archiwumallegro.pl/guzik_guziki_grenadier_plonacy_granat_wypukly1-1529811844.html

To wyrób tego allegrowicza http://allegro.pl/listing/user.php?us_id=11580914

Jeśli administracja uzna to za reklame trudno :)

Co do naszego wyposarzenia owszem wygląda paradnie :) ale to dlatego że naszym głównym celem jest odtwarzanie sylwetek hallerczyków a ci dostali sprzęt raczej nowy.

Ersatz dla kolegi http://www.lesfrancaisaverdun-1916.fr/uniforme-brelage.htm
zgłoś naruszenie
#45478
wysłano: 2012/06/20 23:28
Panowie, świeże wieści z placu boju:

Skontaktowałem się z podanym przez Kol. jacentym sprzedawcą guzików. Ma je cały czas na stanie i można swobodnie kupić, mimo iż nie wystawia na Allegro. To bardzo uczciwy człowiek, robiłem zakupy "poza portalem" już u niego nie raz, nie ma żadnego ryzyka. Sądzę, że ich cena oscyluje w okolicach 2,50 zł za sztukę - nie wiem czy wiecie, ale np do obszycia w nie capote mle 1915 trzeba wydać ponad 60 zł... Ja chyba skorzystam z wersji "ersatz" w postaci metalowych, gładkich guzików. Mam w pobliżu hurtownię, może akurat takie znajdę?zgłoś naruszenie
#45664
wysłano: 2012/06/24 21:31
Pare detali z naszego ekwipunku i uzbrojenia które mozolnie gromadzimy drugi rok dla podtrzymania wątku.  Jacenty pewnie  dorzuci coś od siebie:)

[URL=http://www.fotoszok.pl/show.php/1108341_img-0712.jpg.html][IMG]http://www.fotoszok.pl/out.php/t1108341_img-0712.jpg[/IMG][/URL]

[URL=http://www.fotoszok.pl/show.php/1108343_img-0713.jpg.html][IMG]http://www.fotoszok.pl/out.php/t1108343_img-0713.jpg[/IMG][/URL]

[URL=http://www.fotoszok.pl/show.php/1108344_img-0713.jpg.html][IMG]http://www.fotoszok.pl/out.php/t1108344_img-0713.jpg[/IMG][/URL]

[URL=http://www.fotoszok.pl/show.php/1108345_img-0715.jpg.html][IMG]http://www.fotoszok.pl/out.php/t1108345_img-0715.jpg[/IMG][/URL]
zgłoś naruszenie
#45665
wysłano: 2012/06/24 21:34
Coś nie zadziałało...


Podgląd zdjęć na forum dostępny jest tylko dla zalogowanych użytkowników.

załóż konto lub zaloguj się


zgłoś naruszenie
#45666
wysłano: 2012/06/24 21:35


Podgląd zdjęć na forum dostępny jest tylko dla zalogowanych użytkowników.

załóż konto lub zaloguj się


zgłoś naruszenie

 

strona główna forum


polityka prywatności